21 september 2015
De afgelopen periode zijn de nachten niet veilig. Iemand noemt Bujumbura nu vooral ’s avonds een grimmige stad. ‘Niemand op straat, alleen groepjes eng uitziende mannen met politie- en legeruniformen aan en grote geweren.’
Er worden in de ochtend af en toe doden gevonden, soms met de handen op de rug, soms lijkt het of iemand is aangereden en achtergelaten. In een riviertje aan de noordkant van Bujumbura zijn al verschillende keren doden gevonden. Iemand meldt dat beetje bij beetje het gevoel van menselijkheid verdwijnt en dat kleine kinderen het al heel gewoon vinden om een lijk te vinden op straat. Niemand weet iets over degenen die verantwoordelijk zijn voor een moord of de moorden. Er zijn alleen geruchten, die aangeven dat het vooral mensen zijn van MSD en FNL (waar Agathon Rwasa leider van is) die worden uitgeschakeld.
Vanochtend is de hoofdstad opgeschrikt door een enorme brand bij de grote Chinese winkel T2000 midden in de stad. We kregen al wel foto’s binnen, maar de oorzaak van de brand is nog niet bekend. Even later waarschuwt de Belgische ambassade voor de brand. Er wordt gespeculeerd dat kortsluiting de oorzaak is van de brand. De energiemaatschappij ontkent elke verantwoordelijkheid. Gegeven de ligging van deze winkel in het zeer dicht bebouwde centrum van de stad, zullen de gevolgen van de brand enorm zijn. Aan het eind van de middag is een achttal brandende containers op straat gezet en was de brandweer nog druk met blussen. Tussen de doden door, is het het gesprek van de dag. Mensen zijn zo achterdochtig geworden dat ze een criminele actie niet durven uitsluiten in hun verhalen.
Verantwoording:
De informatie en de foto die is gebruikt voor dit bericht van Kennis zonder Grenzen is grotendeels verkregen van bekenden uit Burundi. Van IWACU namen we alleen aanvullende informatie over betreffende de nachtelijke moorden.