Hoe staat Burundi ervoor

22 januari 2026

De situatie in Burundi is weinig rooskleurig, en weinig veranderd.
Er is gebrek aan brandstof en diverse voedingsmiddelen.
Behalve voor ambtenaren heeft de overheid geen financieel opvangsysteem.
Ook is het amper mogelijk om een verzekering tegen ziektekosten af te sluiten, ondanks eerdere pogingen om dit mogelijk te maken.
De geldontwaarding is groot.
In De Vergeten Lijst over 2025 van ZOA is Burundi één van de vijf landen, waarvan crises en rampen worden vergeten. Burundi staat op de eerste plaats, met de titel: Onder de radar maar niet minder schrijnend. Trefwoorden over Burundi in deze lijst zijn jarenlange spanningen, voedseltekorten en politieke instabiliteit. Ook huisvest Burundi sinds begin 2025 ruim 60.000 Congolese vluchtelingen. Dit verhoogt de druk op de kwetsbare samenleving nog meer. De helft van de Burundese bevolking heeft onvoldoende te eten. Slechts 40% van de bnodigde humanitaire hulp wordt momenteel gefinancierd. De rest ontbreekt. Er is internationaal weinig aandacht voor de situatie in Burundi.

In de buurlanden is de situatie onrustig, zoals bekend (zie ook eerder nieuws op deze site). In Oost-Congo, waar na de steden Goma en Bukavu ook de stad Uvira was ingenomen door rebellen, hebben regeringsgezinde troepen Uvira weer heroverd. Dit is voor Burundi van belang, omdat Uvira de directe grensstad is met Burundi, nabij Bujumbura. Het is niet duidelijk of alle rebellen inmiddels Uvira hebben verlaten en wat de consequenties van deze nieuwe situatie precies gaan zijn.

Verantwoording:
De informatie die is gebruikt voor dit bericht van Kennis zonder Grenzen is afkomstig uit openbare media en eigen betrouwbare bronnen.

Post navigation