22 oktober 2021
Covid-19
Een ruime maand geleden werd een serieuze covid-19 testcampagne gehouden onder groepen scholieren. De oproep van Minister Thaddée Ndikumana van Gezondheidszorg en Aidsbestrijding leidde tot massale deelname: er stonden lange rijen van ouders met kinderen om te worden getest.
Hoewel de Burundese overheid een week geleden haar burgers heeft geïnformeerd over de mogelijkheid om zich tegen het coronavirus te laten vaccineren, is de opkomst klein. Dit kan niet losstaan van de woorden van Eerste Minister Alain-Guillaume Bunyoni: ‘Als jullie morgen nadelige bijwerkingen hebben van het virus, zeg dan niet dat de regering jullie niet heeft gewaarschuwd tegen het risico van de vaccins.’ Ook zei hij: ‘We kunnen mensen die zich willen laten vaccineren niet tegenhouden, het is hun recht. Het vaccin tegen covid-19 is erg snel ontwikkeld, en de ontwikkelaars ervan kennen de kwalijke gevolgen nog niet.’
Volgens de WHO zijn er in Burundi 19.730 gevallen van covid-besmetting geregistreerd, met 14 doden. Deze cijfers zijn echter niet betrouwbaar.
Malaria
Ander nieuws is dat een Brits farmaceutisch concern een Malaria-vaccin heeft ontwikkeld. Het vaccin is getest in Malawi, Ghana en Kenia. Het zal een fikse uitdaging zijn om dit vaccin bij allen, vooral kinderen, in endemische malariagebieden te krijgen. De malariaparasiet is overdraagbaar van mug op mens, niet van mens op mens zoals het covid-virus. In Afrika sterven jaarlijks ongeveer 250.000 kinderen aan malaria. In 2019 waren het er 260.000. Volgens de leider van de WHO Tedros Ghebreyesus kunnen met het vaccin jaarlijks tienduizenden levens worden gered. Toch is alleen zo’n vaccin niet genoeg. Ghebreyesus benadrukte dat andere maatregelen tegen malaria nodig blijven, zoals muskietennetten.
Verantwoording:
De informatie die is gebruikt voor dit bericht van Kennis zonder Grenzen is afkomstig uit openbare media.