9 november 2021
Nadat de American Psychiatric Association op 18 januari van dit jaar verontschuldigingen aanbood voor structureel racisme in de psychiatrische praktijk en in onderzoek rond psychiatrie, heeft de American Psychological Association recent, op 29 oktober, eveneens excuses gemaakt hiervoor. De eerste organisatie is de leidende psychiatrische vakorganisatie in de psychiatrie in de Verenigde Staten en in feite in de wereld en is de uitgever van het internationale vakboek voor diagnostische statische gegevens, de DSM (vigerende versie is de DSM 5). De psychologische vakorganisatie kent nog veel meer leden dan de psychiatrische vereniging in Amerika.
Het is een belangrijke stap voor de ontwikkeling van culturele psychiatrie wereldwijd. Al sinds de 18e eeuw zijn niet-witte en niet-westerse mensen gediscrimineerd en door onderzoekers genegeerd of erger, bij het werk op (medisch) psychiatrisch en (gedragskundig) psychologisch gebied. Onderzoeken en behandelingen waren louter gericht op de WEIRD-bevolking (white, educated, industrialized, rich, democratic), wat leidde tot een bias met grote vooroordelen in de statistiek. Systematisch racisme in deze zorgsectoren heeft geleid tot een grote achterstand in diagnostische en therapeutische mogelijkheden voor de zogenaamde BIPOC-bevolking (black, indigenous, people of color) in en buiten de Verenigde Staten.
Lees hieronder de beide persverklaringen:
https://www.psychiatry.org/newsroom/apa-apology-for-its-support-of-structural-racism-in-psychiatry
https://www.apa.org/news/press/releases/2021/10/apology-systemic-racism
Kennis zonder Grenzen zet zich al jaren in voor adequate psychiatrische diagnostiek buiten de westerse context. In het verlengde van de vertaling van het WHO-studiemateriaal, de mhGAP-HIG, naar het kirundi, wordt inmiddels samen met de Universiteit van Burundi, het nationale onderzoeksinstituut voor openbare medische zorg in Burundi (INSP) en het Centre Neuro-Psychiatrique de Kamenge door Kennis zonder Grenzen gewerkt aan een onderzoeksopzet voor de psychiatrie in Burundi. Samenwerking met Nederlandse of Belgische universiteiten zal relevant zijn ten behoeve van kennisoverdracht op het gebied van wetenschappelijk onderzoek. Uitvoering van het onderzoek zal nadrukkelijk plaatsvinden door Burundese professionals en niet door westerse onderzoekers. Onderzoeksfondsen worden gezocht.
Een citaat van Amy Besamusca uit 2018, bij een lezing over haar boek “Een goede geest bestaat niet”:
In publicaties over bijvoorbeeld transculturele posttraumatische problematiek wordt gesproken over symptoomvariatie. Als klachten tussen verschillende culturen zich zo verschillend kunnen presenteren, kunnen we dan wel spreken van ziekte of gezondheid wereldwijd?
Het is hoog tijd voor cultureel onderzoek in de psychiatrie, door en voor mensen uit de eigen cultuur.
Verantwoording:
De informatie die is gebruikt voor dit bericht van Kennis zonder Grenzen is afkomstig uit openbare media, van bekenden uit de Nederlandse GGZ en uit eigen ervaring bij het werk in Burundi.