29 juli 2015
Gisteren heeft de VN Veiligheidsraad vergadert over de situatie in Burundi en de verkiezing in een derde mandaat benoemd als tegen de grondwet en tegen het Arusha Akkoord. De vijftien leden van de Raad hebben sinds april van dit jaar acht maal vergadert over het Burundese dossier, maar zij blijven verdeeld over de geloofwaardigheid van de verschillende verkiezingen (wetgevend, lokaal en president) als gevolg van de intimidaties en het geweld waar deze mee gepaard gingen. De westerse leden veroordelen de onderdrukking van de oppositie, maar Rusland, China en de Afrikaanse leden van de Raad (Nigeria, Tsjaad en Angola) stellen dat het een Burundese interne aangelegenheid is.
Velen spreken zich uit tegen geldigheid en vrijheid van de verkiezingen, die gehinderd werden door geweld, van Amerika’s president Barack Obama en internationale waarnemers van de MENUB (Mission d’observation électorale de l’ONU au Burundi) tot ‘slands eigen oppositie. Agathon Rwasa van de coalitie Amizero y’Abarundi neemt tegen de zin van anderen plaats in de Assemblée nationale (het parlement), waardoor er een grotere breuk ontstaat met oppositiegroepen rond Charles Nditije, die weigeren om een officiële positie in te nemen na verkiezingen waar zij zich tegen hebben verzet.
Verantwoording:
De informatie die is gebruikt voor dit bericht van Kennis zonder Grenzen is verkregen van openbare media. De foto is overgenomen van Iwacu.