Grondwet

9 november 2017

De Burundese ministerraad heeft op 24 oktober jl. een voorstel voor een nieuwe grondwet goedgekeurd. De grondwet is geheel herzien. De huidige in principe ongrondwettelijke derde regeringstermijn van vijf jaar van de huidige president, die het land in 2015 in een nieuwe crisis stortte, kan in 2020 nu worden gevolgd door nog maximaal twee opeenvolgende termijnen van zeven jaar, dus tot 2034. Nadat dan een andere president aan de macht is geweest, zou de huidige president zelfs na 2041 opnieuw kunnen worden gekozen. Dit alles omdat met de ingang van de nieuwe grondwet alles opnieuw begint. Officiële voorwaarde is dat de huidige regeringspartij de huidige president weer als presidentskandidaat aanwijst.

In de nieuwe grondwet blijven de etnische quota ongemoeid. Verder kan het parlement voortaan met een eenvoudige drie-vijfde meerderheid van stemmen wetten aannemen. Het staatshoofd kan voortaan kiezen voor referenda in plaats van stemmingen in het parlement. Velen denken dat dit tot meer referenda zal leiden, wanneer wordt verwacht dat het parlement een regeringsvoorstel niet zal steunen.

Het blijft lastig om de situatie in Burundi te doorgronden. De oppositiepartijen die zich eerder al hadden verenigd in de CNARED zouden zich in België bevinden en volgens sommigen worden beïnvloed door België.

Ander nieuws is dat ongehuwd samenwonende partners in Burundi voor het eind van het jaar moeten trouwen voor de wet of voor de kerk. Deze maatregel werd gebaseerd op het versterken van vrouwenrechten en de landelijke moraal. Hierbij wordt bijvoorbeeld het voorkomen van problemen rond erfrecht genoemd. De Minister van Mensenrechten sprak in een videoboodschap over de kans dat ongehuwden vanaf 2018 voor de rechtbank kunnen worden gedaagd en in de gevangenis terecht kunnen komen. Niet iedereen is blij met deze maatregel. Er zijn klachten van onder andere leden van de moslimgemeenschap (een minderheid in Burundi), die claimen dat hun geloof niet wordt gerespecteerd. Zij zouden meerdere vrouwen mogen hebben. Moslimvrouwen klagen nu dat wanneer hun man alleen de eerste vrouw trouwt, de anderen helemaal geen rechten meer hebben.

Verantwoording:
De informatie die is gebruikt voor dit bericht van Kennis zonder Grenzen is verkregen van openbare media en van bekenden uit Burundi, België en Nederland.